wtorek, 5 grudnia, 2023
More

  Ostatnie posty

  Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

  Coraz więcej osób przyznaje się do korzystania z usług psychoterapeuty. Niektórzy decydują się na odwiedziny w gabinecie specjalisty po to, aby lepiej poznać samych siebie. Nie sposób jednak ukryć, że zdecydowana większość z nas decyduje się na konsultację psychoterapeutyczną z powodu różnego rodzaju trudności. Warto byłoby więc dowiedzieć się, jakie konkretnie problemy powinny skłonić nas do poszukiwania fachowej pomocy. Dobrze byłoby też mieć świadomość tego, jak znaleźć dobrego psychoterapeutę.

  Przygnębienie, smutek i apatia

  O odwiedzeniu gabinetu psychoterapeuty powinny pomyśleć osoby doświadczające przewlekłego smutku oraz przygnębienia. Może to być skutek chronicznego przemęczenia, stresu lub po prostu jakichś trudnych wydarzeń. Niemniej jednak, mogą być to także objawy depresji. Doświadczony psychoterapeuta pomoże nam ocenić, czy mamy poważny problem, czy też nie. W razie potrzeby, wyśle nas do psychiatry na konsultację. Warto mieć świadomość tego, że depresja nie zawsze wymaga leczenia farmakologicznego. Niekiedy do jej pokonania wystarcza właśnie psychoterapia. Często może zaś pomóc połączenie farmakoterapii z psychoterapią.

  Chwiejność emocjonalna

  Pomocy psychoterapeuty mogą wymagać także osoby zmagające się z chwiejnością emocjonalną. Bardzo mocno utrudnia ona codzienne funkcjonowanie. Jeżeli więc doświadczamy smutku na przemian z euforią i złością, udajmy się po fachową pomoc. Dzięki regularnej psychoterapii będziemy mogli nauczyć się kontroli nad swoimi emocjami. To zaś z kolei przełoży się na lepsze samopoczucie.

  Trudności adaptacyjne

  Pomoc psychoterapeuty może okazać się także wsparciem dla osób doświadczających różnego rodzaju trudności adaptacyjnych. Mogą one wynikać ze zmiany miejsca zamieszkania czy zatrudnienia. Bardzo często doświadczają ich także osoby, które zmieniły stan cywilny. W trakcie psychoterapii będziemy mogli uporządkować swoje emocje i zrozumieć, z czego dokładnie wynikają. To zaś przełoży się na zdecydowanie większą kontrolę nad nimi.

  Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

  Aby psychoterapia mogła być w pełni satysfakcjonująca i przede wszystkim skuteczna, musi zostać starannie wybrana. Wydaje się, że najlepiej rozpocząć swoje poszukiwania od przejrzenia opinii na temat poszczególnych specjalistów. Im więcej tych pozytywnych, tym rzecz jasna lepiej. Pamiętajmy także o tym, że właściwy proces psychoterapeutyczny jest zawsze poprzedzony konsultacjami. Jeżeli nie będziemy czuli się komfortowo w kontakcie z konkretnym specjalistą, zawsze możemy go zmienić.

  Latest Posts

  Nie przegap

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.